Blog > Komentarze do wpisu

W Rembówku - wojna

Rosyjsko-japońska - 1905 roku - KLIK.

Wojna

Wojna między Rosyą a Japonią zaczęła się d. 6 lutego 1904 roku w skutek zerwania umowy, dotyczącej sie Korei i protektoratu nad Mandżuryą.
Admirałem floty rosyjskiej został Makarow na bardzo krótko gdyż 13 kwietnia okręt admiralski najechawszy na własną torpedę wyleciał w poietrze. Makarow utonął.
Pierwsza bitwa morska była 19 lutego pod Czemulpo. Dwudziestego drugiego tegoż miesiąca głównym dowódcą armii mianowano gen. Kuropatkina.
Już 1 maja rosyjska armia została pobita na lądzie nad rzeką Jalu. W ogóle rosyjska armia w czasie wojny ciągle się cofa, Japończycy zaś idą w ślad za nimi i wciąż ich gnębią zasadzkami.

Wkrótce nastąpiła bitwa nad rzeką Szako, Rosyanie pobici.
W tymczasie generał japoński Nodzu obległ Port Artura...
Po 11 miesiącach oblężenia gen Stoessel skapitulował d. 1.1.1905 na warunkach wydania całej załogi, rozbrojenia oficerów, który po złożonej przysiędze, że nie będa brali udziału w wojnie zostali puszczeni.
Jedynym dzielnym dowódcą w Porcie Artura był Kondratienko, Stoessel uważany początkowo za bohatera okazał się zwyczajnym karierzystą.

25 stycznia 1905 bitwa pod Hai Kutai i Sandepu. Między armią gen. Grippenberga i gen. Nogy. Rosyanie pobici. Z rosyjskiej strony 10000 zabitych, 32 tysiące rannych....

16 marca naznaczono dowódcą gen. Liniewicz, Kuropatkin przeznaczony na jego miejsce, ale on z powodu zmniejszenia pensji podał się do dymisji i wystąpił z armii bojowej....

Wreszcie 4 sierpnia poddaje się Sachalin, wyspa na która wysyłano przestępców politycznych. Więzienia spalono.
Na skutek tych ustawicznych porażek i ruchu wolnościowego w Cesarstwie, Rosyanie pomyśleli o pokoju. Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych, podjął sie pośrednictwa....
Warunki pokoju - Korea i 1/2 Sachalina i protektorat nad Mandżuryą przechodzi do Japonii. Rosya płaci kontrybucję wojenną i oddaje niektóre porty.

Wojna ta przyniosła nam dużo strat, a mianowicie dużo ludzi zginęło z dala od ojczyzny i rodziny, 3 razy ogłaszano mobilizację, (3ia nie doszła do skutku z powodu pokoju)...
Zginęło tam kilku sławnych ludzi, uczonych doktorów, wielu dostało roztroju umysłowego (Leonidas Andrejew).
Z Ciechanowa poszli doktorzy Zienkiewicz i Królewski. Mobilizacja (w płockiej gub.) była w powiatach Płockim, Sierpeckim, Rypińskim i Lipnowskim.

Wiadomości domowe...

Gosc

 

Makabra...

Fuzja

... jeden ze współpracowników otrzymał na gwiazdkę 1904 25 gr. fuzję, dubeltówke, odtylcówkę systemu Lankastra.
Wiele juz wyniszczył zwierzyny 17 zajęcy, 46 kuropatw, 54 drobnego ptastwa, 24 wrony i wiele, wiele innej zwierzyny. Zaopatruje on i naszą redakcję w świeżą zwierzynę. 

Odpowiedzi redakcji:

Zart

środa, 10 lutego 2016, pharlap
Tagi: W Rembówku

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: powsinoga.9, *.hsd1.il.comcast.net
2016/02/13 03:50:49
Ale redakcja oczytana! Nie da sobie oczu zamydlić, plagiat natychmiast wykryje!
-
2016/02/13 13:32:36
O ile mi wiadomo nakład gazety wynosił jeden egzemplarz, który kursował w dworku i okolicach.
Wyobrażam sobie, że wszelkie gazety i książki odbywały podobną drogę.
A zatem- pełna kontrola przepływu informacji.