Wpisy z tagiem: Fakty

piątek, 10 czerwca 2016

Mozart

Jak? Kiedy?

Sprawdźmy daty - W.A. Mozart urodził się w 1756 roku, w roku 1772 nastąpił I rozbiór Polski, w wyniku którego Austria, której Mozart był obywatelem, dostała Galicję wraz ze Lwowem a więc... proszę kliknąć w powyższe zdjęcie.

Tagi: Fakty
10:12, pharlap
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 maja 2016

Bardzo często ogladam rano wiadomości z Polski - POLSAT News. Wczoraj najpierw był drobny zawód...

Nie doszły

Och nie dostarczyli wiadomości. Trudno, trzeba się bez nich obyć.

Normalnie w takich przypadkach wiadomości są zastępowane widoczkami w różnych krajów. Miałem więc już wyłączyć telewizor gdy zobaczyłem coś nowego...

DW

Symbol w lewym górnym rogu nie pozostawia wątpliwości - DW - Deutsche Welle - Niemiecka Fala.

Co jest grane?

No news

Komunikat: Wiadomości polskie są dzisiaj niedostępne. Nic dziwnego - skoro tam taka zawierucha.

DW

... zamiast tego nadamy program Deutsche Welle.

Ale co to za domy? Niczego podobnego w Polsce nie widziałem. Czyżby rządowy audyt aż takie przekręty wykrył?

Tagi: Fakty pożar
10:56, pharlap
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 lutego 2016

Dzisiaj mamy dość specjalny dzień, trafia się tylko raz na cztery lata a nawet trochę rzadziej.

To że potrzebny jest rok przestępny to pewnie każde dziecko wie, ale dlaczego luty, nawet w roku przestępnym, jest krótszy od pozostałych miesięcy? Dość wyczerpujące wyjaśnienie znalazłem tutaj - KLIK.

Imieniny 29 lutego obchodzą Antonia, Dobrosiodł, Oswald i Roman z tym, że z tej czwórki tylko Dobrosiadł obchodzi imieniny tylko raz na cztery lata. Pozostała czwórka obchodzi imieniny również 28 lutego. No to jak - w roku przestępnym obchodzą imieniny przez dwa dni?

Dobrosiodł? Dopiero dzisiaj dowiedziałem się o takim imieniu. Pochodzi z połączenia słów dobro i osiadł (osiedlil się).

Co ważnego w historii świata wydarzyło sie 29 lutego? Doprawdy niewiele. Już więcej w historii Polski - zawiązała się Konfederacja Barska (rok 1768).
Związek Literatów Polskich złożył prostest z powodu zdjęcia Dziadów ze sceny Teatru Narodowego (rok 1968).

Jaka słynna osoba urodziła się 29 lutego?  Tu jest jeszcze gorzej. Wszak mamy tysiące słynnych osób, czyli każdego dnia roku przynajmniej tuzin z nich powinno obchodzić urodziny. W takim razie na 29 llutego powinno przypaść conajmniej 3-4 osoby.
Znalazłem tylko jedną - ale jaką - Gioachini Rossini (rok 1792)!

Poniżej sekstet z opery Włoszka w Algierze...

W 4min20sek filmu... ach co tu gadać, trzeba posłuchać i popatrzyć. Rossini poradziłby sobie z Państwem Islamskim niestety wtrącili się inni.

Tagi: Fakty
08:20, pharlap
Link Komentarze (6) »
niedziela, 10 stycznia 2016

W pierwszym wpisie tego roku zapowiadałem, że , podobnie jak rok poprzedni, będzie to rok 1,200 naleśników.

Na miejsca, gotowi, START!

Kubek, mąki, kubek mleka, kubek wody, trzy jajka, szczypta soli, troszkę oleju...

Zamieszać

Odczekać trochę (opcjonalne) i OGNIA!

Na ogniu

Zgadza się. piętnaście...

15

Tagi: Fakty
09:33, pharlap
Link Komentarze (4) »
czwartek, 07 stycznia 2016

4 tygodnie temu pokazałem tabliczkę ostrzegająca przed wężami - KLIK. Tabliczka była nad strumieniem, niedaleko domu mojego syna i jego rodziny.

2 dni temu, moja synowa oznajmiła na fejsbuku...

Alarm

Zablokowana wraz z córką na trampolinie, czeka na łapacza węży.

I tak dobrze, mogła przecież ograniczyć się tylko do anonsu na fejsbuku i czekać co z tego wyniknie - czy uzbiera 100,000 lajków, czy też może ktoś z fejsbukowych znajomych wezwie pomoc.

Poskramiacz węży pojawił się dość szybko...

Poskramiacz węży

Na zdjęciu, po lewej srronie - ratunkowa trampolina.
Stwierdził, że to największa samica tiger-snake - KLIK - jaką widział w tym roku.

Inna rzecz, że węże to chyba dziedziczna przypadłość w rodzinie mojej synowej. Tutaj film z łapania węży na posiadłości jej rodziców - KLIK.

W moich wspomnieniach - opuszcamy pustynny kraj, w którym zdarzały się skorpiony, ale przecież nie węże - KLIK.

piątek, 01 stycznia 2016

Ostatnie godziny starego roku spędziliśmy z dwójką najmłodszych wnucząt.
Dzień był upalny 41 C. Wprawdzie w domu mamy klimatyzację, ale uznałem, że dzieci pewnie miały zbyt mało ruchu więc zabrałem je na spacer do dużego centrum handlowego.

Przez godzinę trochę się wybiegały i młodsza, Gracie - 2 lata - zasnęła wkrótce po obiedzie. Ambroży, 5 lat, trochę walczył, nie tyle z sennością, co z brakiem rodziców, ale też usnął jeszcze w starym roku. Oboje spali bardzo dobrze całą noc czego nie można powiedzieć o nas.

Pierwszą poważną noworoczną czynnością było prasowanie świątecznego obrusa.
Brakuje mi regularnego prasowania. Kiedy pracowałem w każdy piątek wieczorem prasowałem 5 albo 6 koszul. Akurat w piątkowe wieczory nadawali dobry koncert muzyki w radio.

W świąteczne dni rzadko nadają muzykę, która mi się podoba. Zajrzałem na półkę z dyskami. Nie mam ich zbyt wiele. Kilka dni temu nasz syn puścił dobry utwór na swoim smartfonie. Widząc moje zainteresowanie wyjaśnił, że to  "streaming" - możesz posłuchać czego tylko chcesz.

Czego tylko chcę?
Rzecz w tym, że ja nie wiem czego ja "tylko chcę". I nie chcę każdorazowo się nad tym zastanawiać. W rękę wpadły mi Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu Glenna Goulda. Bardzo dobry wybór, akurat na obrus tych rozmiarów i jeszcze kilka drobiagów.

A o czym to myślałem przy prasowaniu?
Chyba wcale nie myślałem - jaki dobry początek roku.

Tagi: Fakty
10:11, pharlap
Link Komentarze (1) »
wtorek, 15 września 2015

Fakt - w ostatnią niedzielę w moim kościele parafialnym odbył się chrzest. Ksiądz poprosil do ołtarza rodziców chrzestnych i naturalnych.
Nir jestem całkiem dokładny - ksiądz poprosił do ołtarza matki chrzestne i rodziców, ale jednak. Jeśli ktoś nieświadomy zapyta o rodziców chrzestnych to co odpowiedzieć? 

środa, 09 września 2015

Tytuł wpisu miał brzmiec - Poreferendalne, ale sądząc po wynikach, które były zdecydowanie PiSreferendalne, wybrałem wersję neutralną.

Wyniki uważam za PiS-referendalne gdyż senatorzy PiS nie wzięli udziału w głosowanie w senacie. Okazało się że 92.5 % Polaków zrobiło to samo w prawdziwym głosowaniu.

Zastanawiem się po co Polska tak zażarcie walczyła o demokrację i wolnośc skoro, gdy przyjdzie do korzystania z owoców demokracji - wyborów, podejmowania decyzji o politycznych skutkach, nikogo to nie interesuje.

W związku z tym mam pomysł racjonalizatorski - podczas wyborów parlamentarnych, w przypadku gdy frekwencja nie przekroczy 50% uprawnionych, uznać wybory za nieważne i przedłużyć automatycznie kadencję rządzącej partii o następne 4 lata. 

To byłoby na tyle na tematy bieżące - wracam do wspomnień: mój pobyt w Anglii w 1969 roku - KLIK, rozważanie Tadeusza na temat Sztuki - KLIK.

czwartek, 18 czerwca 2015

18 czerwca 1815 roku była niedziela a mimo to odbyła się bitwa pod Waterloo...

W Polsce jest to symbol klęski, w krajach anglosaskich symbol zwycięstwa. Dzisiaj w Anglii książe Karol odsłonił pomnik upamiętniający tę radosna rocznicę - KLIK. W Australii chyba specjalnych celebracji nie było, ale był program radiowy na ten temat, w którym wspomniano, że Waterloo i Wellington (dowódca armii brytyjskiej) to dwie najczęstsze nazwy ulic, placów, parków itp. Nie wzięto pod uwagę nazwy ulicy - High Street - w samym Melbourne jest ich kilkadziesiąt.

Gdy o Wellingtonie mowa, to warto wspomnieć, że Ludwig van Beethoven skomponował utwór Zwycięstwo Wellingtona - KLIK. To jest jeden z bardziej szmirowatych utworów jakie słyszałem więc czasem przychodzi mi do głowy, że jest to jakaś parodia lub szyderstwo. Ten utwór nie ma nic wspólnego ze zwycięstwem pod Waterloo, to było napisane w roku 1813 po zwycięstwie Wellingtona w bitwie pod Vitoria w Hiszpanii.

Mnie zastanawia inna sprawa. Waterloo to nazwa holenderska, powstała ona z dwóch wyrazów - water rozumiane w tym przypadku jako mokre miejsce i lo - archaiczna nazwa leśnej polany. A więc - Mokra Polana.
Ale w angielskim słowo loo oznacza ubikację. A więc jest to po prostu ubikacja ze spuszczaną wodą, inaczej water closet - stąd skrót WC.
A dlaczego loo oznacza ubikację? Ciekawych odsyłam tutaj - KLIK.  

PS. Ojczyzna Abby - Szwecja była oczywiście po zwycięskiej stronie.

Tagi: Fakty
13:14, pharlap
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 15 czerwca 2015

Droga

Jedni samochodem, inni balonem, a ja, jak widać na odbiciu w szybie - pociągiem.

Tagi: Fakty
13:05, pharlap
Link Komentarze (5) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5