Wpisy z tagiem: miłość

czwartek, 05 czerwca 2014

.. jak siebie samego.

Znamy to przykazanie. Ale co właściwie oznacza słowo bliźni? Na pierwszy rzut oka widać, że ma to samo pochodzenie co bliźniak. A zatem ktoś taki sam jak ja. 

Kolejne skojarzenie, to ktoś kto jest blisko nas ( KLIK ). Fizycznie blisko - stąd pewnie pochodzi angielskie tłumaczenia - neighbour - sąsiad. Ewentualnie osoba o zbliżonych poglądach i systemie wartości.

To ostatnie wydaje mi się szczególnie istotne jeśli ma się tę osobę "kochać" jak samego siebie. Dla fundamentalisty religijnego najważniejsza sprawa to przecież zbawienie - własne. W takim razie miłować kogoś jak siebie samego znaczy troszczyć się w pierwszym rzędzie o jego zbawienie. Jeśli więc przykazanie to wezmą sobie do serca dwie osoby o odmiennych poglądach religijmnych to rachunek jest prosty - dwa trupy.

Nie trzeba zresztą wyciągać dział az takiego kalibru, podam jako przykład samego siebie. Otóż moja miłość własna każe mi wstawać dość wcześnie, rozpoczynać każdy dzień gimnastyką, jadać regulanie niezbyt urozmaicone jedzenie, spędzać czas w możliwie pożyteczny sposób i nie kupować żadnych niepotrzebnych rzeczy.

Czy jeszcze ktoś chce żebym go kochał jak samego siebie?  Nie widzę chętnych.

Do powyższych rozważań skłoniły mnie wydarzenia w kręgu osób, którymi zajmuję się w swojej grupie charytatywnej Stowarzyszenia św Wincentego. Niektóre osoby mieszkają w wynajętych lokalach a w naszej dzielnicy oznacza to bardzo wysoki czynsz. NIc dziwnego, że nie są w stanie utrzymać się z zasiłku inwalidzkiego czy z renty z tytułu opieki nad dzieckiem. Proszą nas o pomoc, ale przecież to jest studnia bez dna. Tłumaczymy więc klientom, że naszym zadaniem jest pomoc  w sytuacji kryzysowej a nie regularne zapomogi dla osób, które żyją ponad stan.

Kilka dni temu, pod domem gdzie mieszkała para takich właśnie podopiecznych, zauwazyłem szyld - mieszkanie do wynajęcia. Ach, więc posłuchali naszej rady i wyprowadzili się. Zrobiło mi się smutno. To była taka sympatyczna para. Dość młodzi ludzie - on - inwalida, ona - bezrobotna. I oni i ich mieszkanie bardzo zadbani. Już w progu proponowali nam herbatę. Zresztą czasami w domu była tylko ona. Jej partner dość często trafiał do więzienia. Nie naszą sprawą było pytać o powód, ale on wyjaśniał niepytany - mieszkamy blisko stacji, jak ktoś zostawi na siedzeniu w samochodzie na parkingu torebkę czy komputer, no to jak można obok tego obojętnie przejść? O naturę jego inwalidztwa też nie pytaliśmy, ale według mnie poprzednie zdanie ją wyjaśnia.

No i teraz już nie będą nas prosić o pomoc. Zrobiło mi się trochę wstyd. To my przyłożyliśmy kamyczek do tego żeby w naszej dzielnicy nie mieszkał nikt ubogi. Angielski termin - neighbour - sąsiad. Przypomniały mi się rozmowy sąsiadów ilekroć ktoś w sąsziedztwie sprzedaje dom - kto też teraz tu się sprowadzi, byleby nie ........ bo jeszcze nasze domy stracą na wartości. Bardzo przezornie - zamieszkaj w sąsiedztwie ludzi takich samych jak ty i pilnuj żeby nie sprowadzil się tu ktoś niepożądany. 

I wtedy możemy się kochać do woli - jak Bóg przykazał.

Ilustracja muzyczna - KLIK.

Tagi: miłość
15:33, pharlap
Link Komentarze (2) »
czwartek, 03 kwietnia 2014

Motto: Friends of Leadbeater's Possum

Na moim blogu czasami  gości
temat miłości.
Była zatem miłość do robaków i do czaju
i miłość Ziemi do ludzkiego rodzaju.
Więc ze zdziwienia zabrakło mi głosu,
że miłości nie zyskał Leadbeater's possum. 
Zainteresowanych osób było wiele,
lecz jak widać, to tylko przyjaciele.
Dzisiaj pora odmienić tę znieczulicę,
bo mamy właśnie pięćdziesiątą trzecią rocznicę*
Leadbeater's possuma znalezienia
po 72 latach nieistnienia.
Więc dłużej uczuć nie skrywajmy
i to miłe zwierzątko kochajmy!

* patrz tutaj - KLIK - rok 1961.

 

Przyjaźń

 

Ilustracja słowno muzyczna tutaj - KLIK.

Tagi: miłość
12:12, pharlap
Link Komentarze (1) »
piątek, 07 marca 2014

Motto: Loving Earth

Kochająca Ziemia -
znaczy nie dotknęła jej chemia,
nie grozi od niej żadna epidemia,
ani nadmierna glikemia,
czy anemia.
Szanuj ją a nie minie cię premia. 

Ziemia

sobota, 01 marca 2014

Motto: Love chai love tea.

Czy listopad to czy maj,
kochaj herbatę, kochaj czaj.
Zimą, wiosną, jesienią, latem
kochaj czaj, kochaj herbatę.

 

herbata

środa, 26 lutego 2014

Miłośnicy robaków
nie noszą charakterystycznych znaków.
Nie obnoszą się ze swoją miłością
celebrują ją z godnością, z delikatnością.
A kiedy chcą sobie z robakiem wyznać coś osobistego,
to chowają się razem do pojemnika zielonego.
 

robaki